Drzewo Genealogiczne na pracę domową – Czyli powrót do korzeni.
Będąc rodzicem radosnego ucznia szkoły podstawowej czasami musimy mu pomagać w pracy domowej i tutaj wkracza sztandarowe zadanie domowe szkoły podstawowej, czyli zrobienie drzewa genealogicznego… No niby nic takiego, w sumie całkiem spoko, to nie może być trudne. Tak! Trudne nie jest, o ile jest to zadanie w klasach od 1 do 3, bo zazwyczaj wystarczy narysować drzewko a na nim imię dziecka, nasze jako rodziców i dziadków dziecka… no i tyle nie? No tutaj tak, ale problem się zaczyna w starszych klasach gdy nauczyciel historii albo nauczycielka oczekuje już o wiele więcej i bardziej rozbudowaną historię rodziny. I nie ma w tym nic dziwnego, że z wiekiem się oczekuje większego zaangażowania w prace domowe.
Po co się robi drzewo genealogiczne?
To pytanie mogą zadać dzieci nam rodzicom lub nauczycielowi i jest to całkiem zrozumiałe, że dzieci chcą wiedzieć po co się zadaje na pracę domową zrobienie drzewa genealogicznego. Powodów zasadniczo jest kilka. Pierwszym powodem jest to, że takie zadanie pozwala się dzieciom zaangażować, poczuć się jak detektyw, odkrywca a czasem nawet jak archeolog, grzebiąc gdzieś na strychu albo w piwnicy. Mnie jako dziecku bardzo się podobała wizja szukania jakiś starych pamiątek czy zabytkowych przedmiotów przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Kolejnym powodem jest to aby dzieci uczyły się zadawać pytania i rozmawiać, żeby uzyskać informację potrzebną do wykonania zadania. Na przykład dotarły do momentu pradziadka Stasia i mama im mówi, że nie pamięta jak miało na imię jego rodzeństwo i żeby poszło zapytać się babci. No to dziecko idzie do babci, żeby się dowiedzieć, a przy okazji zdobycia informacji do drzewa genealogicznego posłucha ciekawych historii rodzinnych, babcia z dziadkiem będą zadowoleni, że wnuczek przyszedł ich odwiedzić.
Od kogo zacząć drzewo genealogiczne?
Drzewo genealogiczne trzeba zacząć robić na próbę na kartce, zaczynając od najmłodszego pokolenia czyli dziecka i cofać się w czasie o kolejne gałęzie rodowodu rodziców, ciocie, wujków, kuzynostwo, dziadków od strony mamy, dziadków od strony taty i tak dalej…
Dlaczego tak należy zacząć robić drzewo rodzinne? Ponieważ najłatwiej wyłapać ewentualne błędy i zauważyć czy kogoś pominęliśmy. A drugim powodem dla którego warto tak je tworzyć łatwiej określić koniec naszego drzewa genealogicznego bo wiadomo że w którymś momencie przy cofaniu się do kolejnych pokoleń zabraknie nam już informacji o kolejnych przodkach. Możemy również łatwiej zdecydować do ilu pokoleń wstecz zmieści się nasza wizualizacja drzewa genealogicznego.
Zbieramy informacje – czyli zaczynamy zabawę w detektywa i archeologa
Zbierając informacje do drzewa genealogicznego warto opowiedzieć dziecku historie z związane z członkami rodziny, może część z tych opowieści jest powiązana z jakimiś wydarzeniami historycznymi. Wbrew powiedzeniu że “każdy jest kowalem własnego losu” duży wpływ na nas mają nasi rodzice i tak jak my uczymy dziecko pewnych zachowań i reakcji, tak samo mieli na nas wpływ nasi dziadkowie na naszych rodziców, pradziadkowie na dziadków. Wielopokoleniowe zachowania mają zawsze gdzieś swój początek w jakimś wydarzeniu niekoniecznie miłym ale na pewno ważnym aby zrozumieć samego siebie i historię naszej rodziny. Czasy wojny były często też czasami głodu co odcisnęło na ludziach swoje piętno, które objawiało się nie marnowaniem jedzenia i uczeniem swoich dzieci tego samego, czasem są to miłe tradycje związane bezpośrednio z wydarzeniem w naszej rodzinie i mające wpływ na drzewo genealogiczne.
Jakie informacje z cmentarza pomogą nam zrobić drzewo genealogiczne?
Najczęściej z napisu na nagrobku możemy poznać daty śmierci, czasem urodzenia oraz w przypadku kobiet, nazwisko panieńskie. Mimo że i tak odwiedzamy groby w Święto Zmarłych, warto wybrać się tam wcześniej, gdy jest ładna pogoda. Będzie to dobra okazja, aby opowiedzieć dziecku o przodkach i w ten sposób pomóc mu w przyszłości zrobić drzewo genealogiczne. Przy okazji, można sfotografować groby — zdjęcia można będzie wykorzystać do zilustrowania drzewa genealogicznego. Daty poznane na cmentarzu mogą się nam przydać, aby dowiedzieć się więcej (występując do instytucji lub rozmawiając z rodziną). Jeżeli nie możemy pojechać na cmentarz, to mając szczęście, możemy odszukać osobę zmarłą w jednej z wyszukiwarek grobów.
W grobowcach rodzinnych spoczywa czasem kilka pokoleń naszych przodków, a także ich rodzeństwo, małżonkowie rodzeństwa, a nawet dalsza rodzina, więc tam jednorazowo uzyskujemy więcej informacji.
Groby rodzinne odgrywają jeszcze jedną ważną rolę w poszukiwaniach genealogicznych. Są one specyficzną skrzynka kontaktową pomiędzy gałęziami rodziny, które utraciły między sobą kontakt. Coraz częściej zostawia się na nich informacje z prośbą o telefon lub maila. Najlepiej zrobić to tuż przed 1 listopada, gdy większość osób odwiedza cmentarze.
Historia kołem się toczy a ten kto jej nie zna będzie skazany na powtórne jej przeżycie.
W poszukiwaniu członków rodziny do naszego drzewa genealogicznego zaczniemy szukać również informacji w starych dokumentach, aktach urodzeń, małżeństwa, starych księgach parafialnych i oczywiście na starych fotografiach. Te ostatnie mają w sobie odrobinę magii a wklejone sprawią, że nasze drzewo genealogiczne stanie się bardziej żywe, realistyczne wręcz namacalną będzie historia naszego rodu. Jeden rzut oka i mamy wrażenie, że wszyscy przodkowie jak żywi spoglądają na nas bacznym okiem z kart historii, by zobaczyć jak wygląda przyszłość ich rodu.
Przejdźmy do czynów – Czyli jak zrobić drzewo genealogiczne?
Sposobów na przedstawienie tego jak może wyglądać drzewo genealogiczne jest tyle, że tak naprawdę ogranicza nas tylko wyobraźnia. Najłatwiejszym sposobem jest skorzystanie z gotowej grafiki w internecie do której wpiszemy tylko imiona i nazwiska członów rodziny w drzewo genealogiczne i naciśniemy “Drukuj” i już. Można wybrać typowy schemat i jedynie połączyć dane odpowiednio kreseczkami i strzałkami na dużym arkuszu papieru na którym będzie widniała wizualizacja drzewa rodzinnego.
Moim ulubionym sposobem na wykonanie takiego drzewa genealogicznego, żeby dziecko miało też odrobinę radości jest namalowanie na brystolu w formacie A0 prawdziwego drzewa farbami, doklejenie na gałęziach suszonych liści i zdjęć naszej rodziny oraz karteczek pod nimi aby opisać każde zdjęcie, kto na gałęziach drzewa genealogicznego się znalazł.
Drzewo genealogiczne możemy również zlecić do wykonania firmie aby te poszukiwania stały się piękną ozdobą i długowieczną pamiątką, która ozdobi ściany naszego domu. I tutaj zapraszam was serdecznie do odwiedzenia kategorii Drzewa Genealogiczne.
Takie drzewo genealogiczne może stać się też pięknym prezentem dla naszych dziadków lub rodziców na rocznicę ślubu aby wiedzieli jak wiele osób ich kocha.